Ηome Events Y7 Personal Statement Workshop, Group 1 & 2
Y7 Personal Statement Workshop, Group 1 & 2

We follow our Higher Education presentation to Y7 students with a series of personal statement workshops delivered by our experienced counselors, with each workshop aimed at a specific area. Our students will be taught the basics of drafting an excellent statement, given samples from successful past applicants and hold brainstorming sessions to think about how to personalise their personal statement, making it stand out from the rest.

During the sessions we will give you tons of advice, guidelines, tips, samples! Each student can sign up for one session.

If you are interested in more than one subjects during your personal appointments the counselors may offer you additional samples and advise. You can sign up outside the Councellors' Weir Hall office during break time.

17 September, 2018 —  Group 1 & 2

Period 3:
Business Management (W31)
Accounting & Finance (W35)

Period 4:
Psychology (W31)