CONNECT

TEACHERS

ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ

Λεπτομέριες για την εξέταση: Μαθηματικά

Διάρκεια της εξέτασης: 1 ώρα και 30 λεπτά.

Η εξέταση αποτελείται από δύο ίσα μέρη:

Το Μέρος Α’ αποτελείται από αριθμητικές πράξεις όπως για παράδειγμα πρόσθεση, αφαίρεση, διαίρεση, πολλαπλασιασμός ακεραίων αριθμών, δεκαδικών αριθμών και κλασμάτων, μονάδες μέτρησης και αριθμητικά μοτίβα.

Το Μέρος Β΄ αποτελείται από επίλυση προβλημάτων.
Το γραπτό των εισαγωγικών εξετάσεων στα Μαθηματικά βασίζεται στο αναλυτικό πρόγραμμα της Ε’ και Στ’ τάξης του Δημοτικού, όπως καθορίζεται από το Υπουργείο Παιδείας και Πολιτισμού.

ΣΥΝΗΘΕΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ

Παίρνω μονάδες μόνο αν η απάντηση είναι σωστή;
Όλες οι πράξεις πρέπει να φαίνονται στο γραπτό, ακόμα κι αν η απάντηση είναι λανθασμένη μπορεί να δοθούν μονάδες αν η μέθοδος είναι σωστή.

Τι γίνεται αν δεν γνωρίζω/δυσκολευτώ σε μία άσκηση;
Αν ένας μαθητής/τρια συναντήσει μια άσκηση που θεωρεί ιδαίτερα δύσκολη, δεν πρέπει να σπαταλήσει χρόνο, αλλά να συνεχίσει με το υπόλοιπο γραπτό και να επιστρέψει στην άσκηση αργότερα.

Πώς μπορώ να χειριστώ καλύτερα το χρόνο μου;
Οι μαθητές/τριες πρέπει να εξασκηθούν στην ολοκλήρωση του γραπτού μέσα στον καθορισμένο χρόνο.

Nurturing Excellence

Take a Tour